İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tosun Saral Çanakkale’de bir konuşma yapacak

Çanakkale Savaşlarının 100.Yılı Kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ile Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi Türkiye’de genellikle çok az bilinen bir konuyu ele alan bir etkinlik gerçekleştirecek.

konferans afis

Konuşmacı olarak, bu konuyu ilk kez ortaya çıkaran ve bir de kitap yazan Türk Macar Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Türk-Macar ilişkilerine katkılarından dolayı 2013 yılında Macar Cumhurbaşkanı tarafından “Macar Şövalyesi” ilan edilen İsmail Tosun Saral katılacak. Konferans 1 Aralık 2015 günü saat 14.00’te Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troia Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Bulgaristan’ın Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu yanında savaşa girmeyi kabul etmesinden sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu da Osmanlı İmparatorluğu’na Çanakkale önlerinde yardım edebilmek için topçu birliklerinden oluşan bir kuvveti Çanakkale’ye göndermeye karar verdi. Viyana ve Budapeşte’den yüklenen toplar, cephane ve mühimmat 22 Ekim 1915 tarihinde yola çıkarıldı.

Avusturya-Macaristan topçuları ve topları Gelibolu Yarımadası’na geldiklerinde aşırtma atış yapabilmeleri sebebiyle düşman siperlerini yerle bir edebiliyorlardı ve İngilizlerin yarımadayı boşaltmalarında en önemli etkenlerden biri oldular.

Avustralyalı tarihçi Charles Bean de Geliboluyu anlattığı ünlü eserinde Avusturya-Macaristan Topçu Bataryası’nın savaşa etkilerinden söz etti.

İngilizler ve Anzaklar 20 Aralık 1915’te ilk önce Anafartalar ve Arıburnu bölgelerinden çekildiler. Bölgeye gelen Türk askerleri kolayca görünecek ve bulunacak bir yerde “Biz Avusturya-Macaristan Bataryaları yüzünden çekilmiyoruz” yazan bir notu bırakmak zorunda kaldılar.

Avusturya-Macaristan Topçu Bataryalarının Gelibolu ile Filistin-Sina ve Suriye Cephelerinde Türklerle müttefik olarak savaşmalarının ilginç tarihi babası da 1947-1940 arasında Çanakkale’de Müstahkem Komutanlığı Kurmay Başkanı olan ve daha sonra da Harp Tarihi Başkanlığında görev alan Hulki Saral’ın oğlu olan Macaristan Şövalyesi İsmail Tosun Saral tarafından anlatılacak.

Kaynak: Çanakkale Aynalı Pazar Gazetesi