İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Trakya Kalkınma Ajansı’ndan Macaristan’a çalışma ziyareti

Trakya Kalkınma Ajansı heyeti, Trakya bölgesine yatırım çekmek için Macaristan’a bir çalışma gezisi düzenledi.


Çek Cumhuriyeti başkenti Prag, Avusturya’nın başkenti Viyana’da temaslarda bulunan heyet son olarak Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye geldi.

Trakya Kalkınma Ajansı heyetinde, Kırklareli Valisi ve ajansın başkanı Mustafa Yaman, Edirne Valisi Gökhan Sözer, ajans yönetim kurulu üyelerinden Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Tekirdağ İl Genel Meclis Başkanı Orhan Perçinoğlu, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Güler, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Çetinkaya, Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün yer aldı.

T.C. Macaristan Büyükelçiliği’ni ziyarete eden Trakya heyeti Türk-Macar İş Adamları Derneği (TÜMİŞAD) ile birlikte Budapeşte’de bir değerlendirme toplantısı yaptı. Türk-Macar İş Adamları Derneği adına toplantıya Başkan Yardımcısı Emin Altaç, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Şahbaz, Dr. Kamil Nas, Mustafa Şahbaz ve Mete Atuğ katıldı. Verimli geçen toplantıya TC. Budapeşte Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Fatma Seda Sevgi de katıldı. Macar ekonomisi, yatırımları, Türkiye ile Macaristan arasındaki eğitim, ticaret, sosyal, kültürel ve sportif ilişkiler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantıda Macaristan ile Trakya bölgesinin birçok ortak değerinin bulunduğuna vurgu yapıldı.

Toplantıdan sonra her iki heyette Macaristan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin 21. yüzyıl dinamiklerine uygun olarak arttırılması dileklerinde bulunup her iki ülkenin ortaklaşa yapacakları çalışmaların önemine inandıklarını belirtildi. Ekonomik ve ticari potansiyelin Macaristan ve Türkiye’de mevcut olduğuna vurgu yapılan toplantıda Türkiye’nin son on yıl içerisindeki kalkınma ve gelişmesine dikkat çekildi. Bu gelişmenin Türk Macar ilişkilerinde de görülmesi gerektiği ifade edildi. Trakya heyeti “Bugün bu ikili potansiyelimizi artırma gayretimizden buradayız.” dedi.

Trakya heyeti Macaristan hükümetinin yatırımcılara sunduğu imkanları araştırırken, Tekirdağ’a yeni yapılacak olan liman ve Organize Sanayi Bölgesine Macaristan’dan da yatırımcıları beklediklerini dile getirdiler.

Heyet, Türk-Macar İşadamları Derneği’ni bir heyet olarak Trakya’ya davet edip beklediklerini ifade ettiler. TÜMİŞAD yönetim kurulu üyeleri de ilk fırsatta Başkan Osman Şahbaz önderliğinde Trakya bölgesine ticari bir gezi düzenleyeceklerini söylediler.

Toplantı sonrasında Kırklareli Valisi ve ajansın başkanı Mustafa Yaman tarafından TÜMİŞAD Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Şahbaz’a bir plaket takdim edildi.

KAYNAK: Haber Aktüel – 15 Temmuz 2012