İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TÜMİŞAD Budapeşte’de İftar Yemeği Düzenledi

Türk Macar İşadamları Derneği’nin (TÜMİŞAD) düzenlediği iftar proğramı ülkede bulunan Türkler ile farklı ülke ve dinlerden davetlilerin katılımı gerçekleşti.


The Aquıncum Hotel Budapest’de düzenlenen iftar programına Macar Türk Parlementolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Hegedűs Tamás, T.C. Budapeşte Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Evrim Demirci Soranlar, T.C. Büyükelçiliği Ataşe Enis Şimşek, Ataşe Zekeriya Bozkır, Din Ataşesi Hüseyin Ersoy, Macaristan Bilimler Akademisi Genel Sekreteri Dr. F. Tóth Tibor, Macaristan Bilimler Akademisi üyesi Prof.Dr.Dr.h.c. György Hazai, Magyarországi Muszlimok Egyháza Başkanı Sulok Zoltán, Aktív Üzletemberek Egyesülete Oibek Alimov, Diplomata Magazin Szendi Horváth Éva’nın yanısıra Türk, Macar, Bosna Hersek’li, İran’lı, Fransız, Özbekistan’lı sanayiciler, iş adamları ile birlikte Macaristan’da yaşayan Türkler katıldı.

Türk Macar İş Adamları Derneği ve DEİK DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, iftar sonrası yaptığı konuşmada Ramazan ayının Müslümanlar için önemine değindi. Şahbaz, Macaristan’da yaşayan Türkler olarak birlik, beraberlik içerisinde iftar sofrasına katkıda bulunan ve iştirak eden davetlilere teşekkür etti. Şahbaz konuşmasında şunları söyledi: “Bu akşam muhabbet soframızda Macarıyla, Iraklısıyla, İranlısıyla, Fransızıyla, Azerbaycanlısıyla, Özbekistanlı, Afrikalı, Bosna Hersekli ve farklı milletlerden, farklı dinlerden misafirlerimizle birlikte iftarımız açıyoruz. Ne mutlu bizlere. İnsanlar arasında sevgi, merhamet ve hoşgörünün yaşandığı, hoş sohbetlerin yapıldığı Ramazan ayı insanlara birbirini tanıma ve anlama imkanı tanıyor. Farklılıklar bizleri zenginleştirmektedir. AB içerisindeki Türk nüfusunun en az olduğu Macaristan’dayız. Ancak, burada nitelikli, eğitimli ve kaliteli bir insan topluluğuna sahibiz. Macaristan’da çok şükür yabancı düşmanlığı yaşamıyoruz. Kendimizi adeta evimizde hissediyoruz. Macarların ve Türklerin farklı platformlarda bir araya gelmesi iki toplum için de çok önemli. Macar dostlarımızla kurduğumuz bu tür platformlarda ticari, kültürel, sosyal konularla birlikte bu akşam olduğu gibi birlikte muazzam çalışmalar yapıyoruz. Bu sinerjiyle iki toplumu çok daha yakınlaştırıp hem Türklerin hem de Macarların kazançlı çıkması için elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.”

Macar Türk Parlamantolararası Dostluk Grubu Başkanı Hegedűs Tamás ise konuşmasında, Müslüman Türk milletinin kutsal Ramazan ayını tebrik etti. Tamás, “Bugün dayanışma ve hoşgörü içerisinde dini vecibesini yerine getiren sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum.” dedi. Diğer konuşmacılar da iftarda birlikte olmaktan dolayı davet sahiplerine teşekkürlerini ifade ettiler.

Budapeşte’deki görev süresinin dolmasına az bir zaman kalan Ticaret Ataşesi Evrim Demirci Soranlar’a Macaristan’da 4 yıllık süre içerisinde yaptığı hizmetlerden dolayı TÜMİŞAD Başkanı Şahbaz bir plaket takdim etti.

Yapılan konuşmalardan sonra sponsor firmaların getirmiş olduğu hediyeler çekilişlerle misafirlere takdim edildi. Hediyelerin içerisinde THY’nın bir kişiye Budapeşte-Türkiye/Türkiye-Budapeşte uçak bileti Macaristan Bilimler Akademisi Genel Sekreteri Dr. F. Tóth Tibor’a çıktı.

İftara katılan misafirler salondan ayrılmayarak Türk baklavası, çay ve kahve eşliğinde sohbetlerini sürdürdü.

KAYNAK: Cihan Haber Ajansı – 28 Temmuz 2013