İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk-Macar İşadamları Derneği

Kuruluş Yılı 
:
1997
Başkan 
:
Osman Şahbaz (Bosfor&Tempo Uno Kft.)
Adres 
:
H-1107 Budapest Fertö u.14
Tel  
:
00 36 1 262 6251/262 9634
Faks 
:
00 36 1 260 6609
Website             
:
E-Posta             
:

Türk-Macar İşadamları Derneği 1997 yılı sonlarında Budapeşte-Macaristan’da işadamlarımızın ihtiyacından kuruldu. İşin pratiğinde yaşanılan sorunları ve çözümleri öğrenebileceğimiz, birbirimize aktaracağımız bir zemine ihtiyacımız vardı.

Derneğimiz dünyanın her yerinden işadamının ihtiyacına cevap vermektedir. Budapeşte’nin merkezi yerindeki Dernek binamız mülkümüz olup ulaşımı da çok kolay bir noktadadır.

Şimdiye kadar Türkiye’den ve diğer üçüncü ülkelerden konusunun uzmanı kişileri konuşmacı olarak, derneğe davet edip üyelerimizin bilgilenmeleri sağlanmıştır.

Türk-Macar İşadamları Derneği olarak kuruluş amacımız; çeşitli sektörlerden gelen derneğimiz kurucu üyelerinin, kendi aralarında örgütlenerek dışarıdan gelecek her türlü ticari teklifleri değerlendirmek ve bunca süredir edindikleri bilgi, beceri, kapasite ve iş tecrübelerini Macaristan piyasalarına girmek isteyen yeni yatırımlarla paylaşmak ve onlara ışık tutmaktır. Yani bizler bir nevi ekonomik elçiler olarak köprü vazifesi gayesi ile bir güçbirliği oluşturmak için bir araya geldik.

Her ne kadar dünyadaki globalleşme, bilgi kaynaklarına kolay ulaşım sağlasa da, iletişim maliyetlerinin yüksek oluşu birliktelik sonucunu doğurmakta ve güçbirliği oluşturma ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

Günümüzde artık giderek çokuluslu firmalar önem kazanmakta sadece ulusal değil uluslar arası ve bölgesel birliktelikler görülmektedir, dünya çapında büyük firmalar bile ortaklık kurarak, ortak laboratuar ve ar-ge çalışmaları yaparak, maliyetlerinin olabildiğince aşağılara çekip dünya pazarındaki rekabet ortamında yerlerini almaktadırlar.

Bizler Macar ve Türk işadamları olarak aramızda oluşturduğumuz güçbirliği ile dünya rekabetine daha güçlü olarak açılabilmeyi ümit ettik. İki ülke arasındaki tarihi geçmişimiz ve dostluğumuz ticaretimizin gelişmesine ve daha da artmasına vesile olmaktadır. Macaristan devletine şimdiye kadar ki desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız. İstihdamı arttıran, ekonomiye katma değer sağlayan, ticari faaliyetlerimizi, derneğimiz vasıtası ile artırmayı amaçladık ve bunda da başarılı olduk. Ülke ekonomisine destek vermeyi hem de Macar ve Türk firmaları olarak dünya pazarında yerimizi almayı, önemli bir güce ulaşmayı arzuluyoruz.

Bu çerçevede ticaret, yatırım ve ekonomi alanlarında derneğimizin geliştireceği fikir ve projelerin politikaların oluşturulmasında önemli bir katkı sağladığını düşünüyoruz.

Bir büyüğümüzün dediği gibi “çok üretim, çok yatırım, çok ihracat” dünyadaki gelişmelerin anahtarı olacaktır. Bizler gecikmediğimizi düşünerek iyi işler yapmak için, iyi bir başlangıç yaptığımızı düşünüyoruz.

Yapmayı arzuladığımız faaliyetlerden bazıları ise şunlardır:

** Yabancı ülkelerden ve Türkiye’den gelen işadamlarına ev sahipliği yapılması, Türkiye’den gelen işadamlarına destek sağlamak, Macaristan’dan Türkiye’ye gidecek işadamlarını bilgilendirmek ve onlara ışık tutmak.
** Yurtdışından gelecek olan ticari talepleri değerlendirmek ilgili üyelere iletmek, onlara veriler sunarak doğru bilgi kaynaklarına ulaşmalarına yardımcı olmak. Böylece mevcut üyelerine yeni pazar olanakları sağlamak.
** Akademisyen ve uzmanlara çeşitli konularda araştırmalar yaptırarak gerek üyelerimizi bilgilendirmek, gerekse ilgili yerlere bu bilgileri ulaştırmak.
** Macaristan ve Türkiye arasında lobi faaliyetleri oluşturmak ve iki ülke arasındaki ilişkileri yapıcı roller üstlenmek.
** Her türlü ticari sorularınız için derneğimizi arayabilirsiniz.

Osman ŞAHBAZ
Yönetim Kurulu Başkanı
Türk Macar İşadamları Derneği