İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine ilişkin, “Türk toplumunda zaten batılılık var, toplum batılı mevzuatları,standartları takip ediyor.”


Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine ilişkin, “Türk toplumunda zaten batılılık var, toplum batılı mevzuatları,standartları takip ediyor. Siyasi müzakeler de geç kalındı. Bu yıl bu konuda atılımın yılı olabilir” dedi.

Kayseri’de AA muhabirine açıklama yapan Hovari, Orta Avrupa’da yer almasına rağmen Macaristan ile Türkiye arasında çok büyük benzerlikler olduğunu, bunun da iki toplumun köklerinin aynı yere dayanmasından kaynaklandığını söyledi. “Tarih boyunca ortak yüzyıllarımız var” diyen Hovari, “Bazen biz savaştık pişman olduk, bazen siz savaştınız ve pişman oldunuz. 300 sene de işbirliği yaptık. Türkiye, Macar mültecilerin yeni vatanı oldu. 1. Dünya Savaşı’nda Türk topçular ile Macar topçular birlikte savaştılar” ifadelerini kullandı. Hovari, AB’ye yeni üye olan Macaristan’ın üyelik yolunda olan Türkiye’ye büyük destek verdiğini belirterek, her iki ülke ilişkilerinin AB çerçevesinde de geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. AB ile Türkiye arasındaki münasebetlerin iyi olduğunu ifade eden Hovari, şunları kaydetti:

” Gümrük Birliği çok iyi çalışıyor. AB üyeleriyle Türk toplumunun pek çok ilişkisi var. Türk toplumunda zaten batılılık var, toplum batılı mevzuatları, standartları takip ediyor. Siyasi müzakelerde geç kalındı. Bu yıl bu konuda atılımın yılı olabilir. Bizler de bunun için çalışıyoruz. Brüksel’de de yeni rüzgarlar var. Bence atılım çok yakın, bunun için çalışılması gerekiyor. AB, çok siyasetçi bir birlik değil, halka ait ve halka işbirliğine, istişareye açık.”

Türk iş adamları Macaristan’a yatırım yapmalı

Türk girişimcileri Macaristan’da yatırıma davet eden Hovari, “Macarlar, Türkiye’ye, Türk iş adamları da Macaristan’a yatırım yapmalı. Bu işbirliği için projeler yapılmalı ve bir an önce hayata geçirilmeli. Birlikte yatırım, işbirliği ve teknoloji transferi yapılabilir. Son olarak Doğu Macaristan’ın sanayi kenti Milkoc ile Kayseri arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Bu protokol yeni yatırımlara vesile olacak” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin eski Genelkurmay Başkanı Erdelhun ikinci nesil Macardı”

Hovari, Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için pek çok neden olduğuna vurgu yaparak, iki ülkenin paylaştığı ortak değerler olduğunun altını çizdi. Türkiye’deki bazı önemli kişilerin Macar kökenli olduğuna dikkati çeken Hovari, sözlerini şöyle tamamladı:

“İbrahim Müteferrika, Türkiye’ye ilk matbayı kuran kişi bir Macardır. Öte yandan bence 20’nci yüzyılın Türkiye tarihinde çok önemli yere sahip olan eski Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun da bir ikinci nesil Macardır. Kendisiyle gurur duyuyorum. Türk ordusunun başkomutanı olan Erdelhun darbe karşısındaydı ve bu nedenle hapse atıldı. Onun hayatını hem Türkler hem de Macarlar kaynakları inceleyerek öğrenmeye başladı.”

Kaynak: AA – 29 Mayıs 2013