İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’yi kıskanarak izliyoruz

Macaristan’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşmadan sorumlu Devlet Bakanı Mihaly Varga, ”Avrupa’daki krize rağmen, Türk ekonomisinin başarıyla ilerlemesini kıskanarak izliyoruz” dedi.


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nden (MÜSİAD) yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve Macaristan arasındaki ticari ilişkilerin arttırılmasına yönelik olarak, Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen toplantıya Varga, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, Macaristan Ticari Konsolosu Mihaly Galosfai, IKARUS BUS Genel Müdürü Frenc Princz, MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı Eyüp Akbal, MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu Başlan Yardımcısı ve Macaristan Ülke Sorumlusu Mahmut Yüksel Süne katıldı.

Varga, Türk ekonomisinin geldiği noktaya değinerek, ”Türkiye ve Macaristan arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine önem veriyoruz. Avrupa’daki krize rağmen, Türk ekonomisinin başarıyla ilerlemesini kıskanarak izliyoruz” dedi.

Bakan Varga, Türkiye’ye gelmeden önce Budapeşte’de havaalanında bir Türk firmasının hizmet verdiğini ve aynı firmayı Türkiye’ye indiğinde de gördüğünü belirterek, Türk ekonomisinin geldiğini noktaya vurguladı.

Macar hükümeti olarak iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine çalıştıklarını ifade eden Varga, özellikle Orta Asya Cumhuriyetleri üzerinde Macar ve Türk firmalarının ortak projeler ile konsorsiyum oluşturarak çalışmalar yapabileceğini aktardı.

”MÜSİAD büyürse Türkiye Büyür”

MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı Eyüp Akbal da ”Türkiye büyürse, MÜSİAD büyür, MÜSİAD büyürse Türkiye büyür, beraberinde ortaklarımız da büyür. Bu toplantı ile geçen dönemde MÜSİAD’ın Macaristan ziyareti ile başlayan ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Akbal, 11-14 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek ve 5 bin iş adamının katılımının beklendiği MÜSİAD Uluslararası fuarı hakkında bilgilendirmelerde bulundu ve fuarın Macar iş adamlarının Ortadoğu’ya açılabileceği bir kapı olabileceğini kaydetti.

Türkiye ve Macaristan arasındaki ticari ilişkilerin artırılmasına yönelik olarak gerçekleştirilen toplantı somut projelerin hayata geçirilmesi için alınan prensip kararı ile son buldu.

Kaynak: 6 Haziran 2012 – Milliyet