İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkler ve Macarlar tekrar buluşacak!

Macaristan’ın Zigetvar Kalesi’ni kuşatan ve burada hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman Han ile Macar Komutan Zrinyi 450 yıl sonra görkemli bir törenle anılacak.


2016 yılın Eylül ayında gerçekleşecek tören, Kanuni’nin doğduğu şehir Trabzon ile öldüğü şehir olan Zigetvar arasında başlayan dostluk çerçevesinde gerçekleştirilecek. Her iki şehrin Belediye ve Ticaret ve Sanayi Odaları kardeş oda protokolü ile her yıl karşılıklı ziyaretlerde bulunarak iki toplum arasında savaştan barışa açılan yolu güzelleştirirken, Kanuni ve Zrinyi anıt heykelleri her iki şehir sınırlarında kurulan Türk-Macar Dostluk Parkları’nda sergileniyor.

Kuşatmada hastalanarak yaşamını kaybeden Kanuni’nin iç organları için yapılan mezara geçtiğimiz ay içerisinde Zigetvar yakınlarında ancak ulaşılabildi. 2016 yılı için planlanan tören hazırlıkları için Trabzon’a gelen Macaristan’ın Zigetvar Belediye Başkanı Dr. Peter Vass ve beraberindeki Danışman Röbert Fazekas Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ziyaretlerinin ardından Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyarette bulundu. Başkan M.Suat Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Macar heyet ile yapılan toplantının ardından TTSO Özel İpekyolu Müzesi ziyaret edildi.

Bundan sonra daha sık görüşmelerin devam etmesi dileğinde bulunun Başkan M.Suat Hacısalihoğlu Trabzon ile Zigetvar şehirlerinin belediyelerinin kardeş olmasının yanı sıra Ticaret ve Sanayi Odalarının da kardeş oda protokolleri kapsamında çeşitli çalışmalarda bulunduğunu hatırlattı. Hacısalihoğlu, “Trabzon ve Zigetvar arasında iş adamlarının ikili iş görüşmeleri için birçok toplantı geçmiş yıllarda yapıldı. Zigetvar’daki anma törenlerine heyetler halinde katıldık. Kardeş odamız Zigetvarı Trabzon olarak çok önemsiyoruz. Kardeşliği somut projelere aktarmak istiyoruz” dedi.

BİZİM İKİ KAHRAMANIMIZ VAR

Belediye Başkanı Dr. Peter Vass da Zigetvar’ın çok küçük bir kasaba olduğunu ifade ederek 450 yıl önce başlayan tarihsel olayların günümüzde her iki halka da dostluğu getirdiğini söyledi. Vass, “İki kahramanımız var. Birincisi dünyanın en stratejik insanlarından biri Kanuni Sultan Süleyman’dır. Diğeri ise Zirinyi komutandır. Her iki millet için de bu olay çok önemlidir. 2016 yılı içerisinde büyük bir organizasyona ev sahipliği yaparak kahramanlarımızı anacağız. Macaristan hükümeti bu yıl bu etkinliklere büyük destek veriyor. 450. yıl dönümünde bu törenleri daha etkili olması için çalışıyoruz. Zigetvar kalesi ve çevresinde onarımı tamamlayacağız. Tarihi canlandıracağız. Aynı şekilde Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesini de restore etmek istiyoruz. Türkiye’nin desteği ile bu projeyi de tamamlayacağız. Türk Macar Dostluk Parkı’nda da bazı yenilikler yapmayı öngörüyoruz. Kültürel ve sosyal ilişkilerimizin yanı sıra ticari ilişkilerimizin de bu anlamda gelişmesini arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber61 – 19 Ocak 2016