İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Vişegrad Dörtlüsü İşbirliği ve Enerji Güvenliği” Konferansı

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Hovari: “Vişegrad Dörtlüsü kendi içine kapalı bir teşkilat değil ve çevremizdeki diğer ülkelerle işbirliğine gitmeye hazırız”


Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, Vişegrad Dörtlüsü’nün (V4) kendi içine kapalı bir teşkilat olmadığını belirterek, “Çevremizdeki diğer ülkelerle işbirliğine gitmeye hazırız” dedi.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nda (USAK) “V4 İşbirliği ve Enerji Güvenliği” konferansı düzenlendi.

Konferansa Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, Slovakya’nın Ankara Büyükelçisi Milan Zachar, Polonya Büyükelçiliği Müsteşarı Piotr Krawczyk ve Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Martin Lubojacky katıldı.

Programın açılış konuşmasında V4’ün işleyişine ilişkin bir sunum yapan Büyükelçi Hovari, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nden oluşan V4’ün çok önemli bir bölgesel işbirliği teşkilatı olduğunun altını çizerek, bu ülke siyasetçilerinin Avrupa Birliği’ndeki toplantılara katılmadan önce kendi aralarında istişare ederek bir görüş birliği içerisinde toplantıya katıldıklarını söyledi.

V4’ün kendi içine kapalı bir teşkilat olmadığını belirten Hovari, çevrelerindeki diğer ülkelerle de işbirliğine gitmeye hazır olduklarını ifade etti. Hovari, şunları kaydetti:

“Bireysel olarak Vişegrad Dörtlüsü ülkelerine baktığınızda hiç birinin G20 içerisine giremediğini görürsünüz. Ancak bu ülkelerin işbirliği halinde, bir bütün olarak ele alınırsa Vişegrad Dörtlüsü dünyanın onuncu büyük ekonomisi konumundadır.”

Budapeşte’de düzenlenen son V4 toplantısına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığını belirten Hovari, Davutoğlu’nun aynı formatta bir toplantının Türkiye’de de düzenlenmesini önerdiğini hatırlattı.

KAYNAK: AA – 27 Kasım 2013

Macaristan Büyükelçisi Dr. Hovari, konferans katılımcıları şerefine bir akşam yemeği vermiştir. Etkinlik Büyükelçilik rezidansında gerçekleştirilmiştir.