İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yalova’da İbrahim Müteferrika Kâğıt Müzesi açıldı

kagitYalova’da, İbrahim Müteferrika Kâğıt Müzesi törenle açıldı. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde oluşturulan müzenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, ilk Türk matbaasının Yalova’da kurulduğunu söyledi.


“İbrahim Müteferrika’nın tarihimizde, Osmanlı medeniyetinde, matbaa nedeniyle herkesin bildiği çok önemli bir yeri var” diyen Koçal, “Müze Yalova’ya gelen herkesin uğrayacağı bir yer olacak. Burada bir de imalathane kuruldu. İmalathanede de her gelen becerebildiği kadarıyla bir el üretimi kâğıt yapacak” ifadesini kullandı. Gelecek sene göç müzesini daha sonra da Türk dünyası şairler müzesini açacaklarını bildiren Koçal, “Hedefimiz Yalova’da en az 6-7 müze açmak. Bunları kentin kimliğini kazanması ve turizmin altyapısı olsun diye yapıyoruz. Çünkü tüm dünyada insanlar bir şehre gittiğinde vakit harcadıkları yerler müzelerdir” diye konuştu.

Yalova Valisi Esengül Civelek ise müzeyi Yalova’ya kazandırmasından dolayı Koçal’a ve emeği geçenlere teşekkür etti. Müzeyi sadece Yalova açısından değil, ülke müzeciliği açısından da çok önemli bulduğunu ifade eden Civelek, “Hepimiz biliyoruz ki insanlık tarihinde, insanlığın bugün geldiği uygarlık düzeyinde, kâğıt çok önemli bir anlama ve yere sahiptir” dedi. Törende, müzenin kurulmasında çalışmaları bulunan Prof. Dr. Emre Gönen ve araştırmacı yazar Ahmet Nezih Galitekin de konuşma yaptı. Daha sonra, Vali Civelek, Başkan Koçal ve Prof. Dr. Emre Gönen, kâğıt kopartarak müzenin açılışını yaptı. Açılışa, Türk-Macar Sanayi Odası Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya da katıldı.

Kaynak: Yeni Asya – 27 Mayıs 2013