İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yunus Emre Türk Kültür Enstitüsü Budapeşte’de açıldı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açıldı.


Kazakistan’dan İngiltere’ye, Azerbaycan’dan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne kadar pek çok ülkede Türk Dili ve kültürünü öğretmek, Türkiye’yi tanıtmak amacıyla kurulan Yunus Emre Enstitüsü, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki Türk Kültür Merkezi’nin açılışını Turizm ve Kültür Bakanı Ömer Çelik, Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Zoltan Balog birlikte yaptılar.

Başkent Budapeşte’nin 6. bölgesinde Andrassy caddesindeki 2 katlı binanın açılış kurdelesini bina kapısı önünde kesen Türk ve Macar bakanlar daha sonra merkeze geçtiler.

Macaristan’da yaşayan Türk vatandaşlarının yanı sıra Macar medyasının da yoğun ilgi gösterdiği açılışa, Macaristan eski Parlamento Başkanı Katalin Szili, Macaristan eski Kültür Bakanı İstvan Hiller olmak üzere birçok Macar siyasetçi katıldı.

Yunus Emre Enstitüsü, 2009 yılında Bosna Hersek’te açılan ilk Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin ardından, geçen 4 yıllık süre içerisinde 30’un üzerinde merkez sayısına ulaştıklarını söyleyen Bakan Ömer Çelik, “İki kardeş halkın atılan bu adımla birbirine daha da yaklaştığını, bugün burada bizim için çok önemli olan kültür merkezinin açılışını yapıyoruz. Sayın bakana şunu söylemek istiyorum. Dünyanın neresinde bir Yunus Emre Kültür Merkezi varsa, bu merkez aynı zamanda Macarların da bir kültür merkezidir” ifadelerinde bulundu.

Kültür Bakanı Çelik, bu merkezde Türkçe yapılan faaliyetlerin oluşmasına katkı sağlayan pek çok Türkoloğun Macar kökenli olduğunu, kendilerini saygıyla selamladıklarını söyledi.

Bakan Çelik, Türk Kültür Merkezi’nin Macar halkının faşizme ve komünizme karşı özgürlük mücadelesi veren, Macar bakanın da yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Terör Müzesi’nin hemen yanında açıldığını, yan binada Macar halkının özgürlüğünü çalmaya çalışan faşizmin ve komünizmin hatıralarının olduğunu, bu binada ise her zaman için Macar halkının özgürlük mücadelesine destek veren Türklerin hatıralarının olacağını kaydetti.

Bakan Çelik, bugünün kendisi için çok ilginç ve önemli bir gün olduğunu, burada bir hemşehrisinin bulunduğunu, kendisinin Türk değil Macar olduğunu belirtti. Bakan Çelik, kendisi gibi Adanalı olan ve 23 Mart 1930 yılında Adana’da doğan hemşehrisi Klari Devai hanımın ailesinin 1924 yılında Türkiye’ye geldiğini ve 10 yıldan fazla Türkiye’de yaşadıklarını, dolayısıyla sadece ortak kültüre ait izleri değil ortak hemşehrilerin de Macaristan’da bulmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Bakan Çelik İHA’ya yaptığı açıklamada, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Andrassy Caddesi’nde açılan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin iki halkın kaynaşmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Macaristan’ın Zigetvar şehrinde aranan iç organlarıyla ilgili de konuşan Bakan Çelik, bu konuda bilim adamlarının somut bir olguya rastlamaları durumunda Türk devleti olarak gereken adımların hızlı bir şekilde atılacağını açıkladı.

KAYNAK: İHA 12 Eylül 2013