İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Büyük Türk Dostu Büyükelçi János Hóvári Hayatını Kaybetti

Tarihçi, Türkolog, diplomat Büyükelçi János Hóvári, 5 Ağustos 2023 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. 1955 yılında Kiskorpád’da doğan Hóvári, Lisans eğitimini ELTE Üniversitesi tarih ve kütüphanecilik bölümlerinde 1979 yılında tamamlayarak, 15.-17. Yüzyıl Osmanlı tarihi üzerine uzmanlaştı. Lisans eğitimini ELTE Üniversitesi tarih ve kütüphanecilik bölümlerinde 1979 yılında tamamlayan Hóvári, 15.-17. Yüzyıl Osmanlı tarihi üzerine uzmanlaştı. 1979-1992 yılları arasında Macar Bilimler Akademisinde araştırmacı olarak çalışan Hóvári, 1992 yılında Dışişleri Bakanlığına girerek burada sözcü, daire başkanı, müsteşar vekilliği gibi görevlerde bulundu. 2000-2004 yıllarında İsrail, 2012-2014 yıllarında Türkiye ve eşzamanlı olarak Kuveyt Büyükelçiliği yaptı. 2010-2012 yıllarında 2 yıl süreyle Macaristan Küresel İşlerden Sorumlu Devlet Müsteşarı olarak çalıştı. Diplomatik faaliyetlerinin yanı sıra Türkoloji, Ortadoğu ve Macar tarihi üzerine çok sayıda makale yayımladı. Peç Üniversitesi, Budapeşte Corvinus Üniversitesi, Károli Gáspár Üniversitesinde tarih dersleri verdi. 2016 yılında Miklós Zrínyi–Zigetvar 2016 Anma Yılı Anma Komisyonunda komisyon başkanı olarak çalışarak Kanuni Sultan Süleyman’ın bir zamanlar Szigetvár’in Türbék mevkiinde bulunan türbesiyle ilgili araştırma faaliyetlerinin yöneticiliğini yaptı. Szigetvár’ın fahrî hemşehrisi olarak onurlandırıldı. 2018 yılından vefatına dek Macaristan ve Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi arasındaki ilişkilerin koordinatörü olarak görev yaptı. Hóvári, 2020 yılından bu yana diplomat/büyükelçi olarak Türk Konseyi/Türk Devletleri Teşkilatı’nın Budapeşte Temsilciliği Bürosunun başkanlığını üstlenmekteydi. 1989 yılında kurulan Macar–Türk Dostluk Derneği kurucu üyelerinden olup, 1992 yılına kadar Derneğin genel sekreterliğini üstlenmişti. Macar alim ve devlet adamı 68 yaşındaydı.

Türk-Macar Dostluk Derneği olarak, büyük bir Türk dostu olan Ekselans Büyükelçi’nin aziz hatırası önünde saygıyla eğilir, kederli ailesine, yakınlarına ve Türkoloji camiasına taziyelerimizi iletiriz! Ruhu şâd, toprağı bol olsun!

Merhum Büyükelçi Ekselans Hóvári, Türk-Macar Dostluk Derneği Başkanı İsmail Tosun Saral’a Macar liyakat nişanını takdim ederken (Ankara, Nisan 2013)