İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Derneğimize Büyük Onur: Emre Saral’a Macar Altın Liyakat Nişanı

Türk-Macar Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emre Saral, çağdaş Türk-Macar ilişkileri, özellikle Macaristan’ın XX. yüzyıl başı Türk tarihinde oynadığı rolü açığa çıkarıcı araştırmalar ve bunu yayıcı faaliyetler, ve iki ülkenin kültür ilişkilerinin geliştirilmesinde oynadığı etkin rolün tanınmasından dolayı “Magyar Arany Érdemkereszt (Macar Altın Liyakat Haçı)” Nişanı ile taltif edildi.

Nişan, 13 Ekim 2023 Cuma akşamı Macaristan Büyükelçiliği Rezidansı’nda yapılan bir törenle Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novák adına Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis tarafından kendisine takdim edildi. Törende kısa bir konuşma yapan Büyükelçi Mátis, Saral’ın iki ülkenin ikili ilişkileri için çok fazla çaba gösterdiğini söyledi ve 2013 yılında “Macar Liyakat Şövalye Haçı” ile ödüllendirilen babası İsmail Tosun Saral’a da atıf yaparak Saral Ailesi’ni “iki liyakat nişanına sahip tek Türk aile” olarak nitelendirdi. Büyükelçi, Türk-Macar Kültür Yılı olarak ilan edilen 2024’te iki ülke arasında yoğun bir kültür programı olacağını hatırlatarak konuşmasını tamamladı. Macaristan Ticaret Ataşesi Dr. Péter Kövecsi-Oláh tarafından özgeçmişi okunan Saral ise nişanın kendisine takdim edilmesinin ardından kısa bir konuşma yaparak bu başarısını bu yıl evliliklerinin 50. yıl dönümünü kutlayan anne ve babasına ithaf ettiğini söyledi.

Doktorasını 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünde “Türkiye-Macaristan İlişkileri (1920-1945)” başlıklı tezle tamamlayan Saral, halen aynı kurumda görev yapmaktadır.

Saral’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Macar Altın Liyakat Haçı

Macar Liyakat Haçı, ilgili kanun uyarınca “ulusun hizmetinde, ülkenin kalkınmasının desteklenmesinde, anavatanın çıkarlarının ilerletilmesinde ve evrensel insani değerlerin zenginleştirilmesinde üstün ve örnek faaliyetlerin takdir edilmesi için Macar vatandaşlarına ve yabancılara” verilir. Altın, gümüş ve bronz olarak üç türü vardır. Sivil ve askerî olmak üzere iki ayrı kategoride verilir. İlk defa İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1946 yılında verilmiş; rejim değişikliğini takiben 1991 yılından itibaren nişan üzerinde değişikliğe gidilmiştir. 42 mm çapında genişleyen şeritli bir haçtan oluşan Altın Haç’ın sapları arasında stilize bir defne çelengi (2 mm) bulunmaktadır. Yine bir defne çelengi ile çevrili merkezi alanın ön yüzünde 1990 Macaristan Cumhuriyeti arması, arka yüzünde ise “1946/1991” yılları yer almaktadır. Haç, altın kaplamadır.