İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Derneğimizin en yeni kültür hizmeti sizlerle buluştu!

kitap10Bugüne kadar Türk-Macar ilişkileri konusunda hazırladığı kitaplar ile saygın bir yer edinen ve Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı cephelerinde çarpışan Macar askerlere ilişkin bir önceki çalışmasıyla Macaristan Devleti tarafından bir liyakat nişanıyla onurlandırılan Dernek Başkan Yardımcımız Tosun Saral, “Yadigar-ı Macaristan ve Asrı Abdülhamid Han” isimli eserin transkripsiyonunda birlikte çalıştığı Sayın Fahri Sezer Beyefendi ve Macar tarihçi Szabolcs Hadnagy’nin işbirliğiyle Türkoloji’nin babası ünlü gezgin ve bilim adamı Ármin Vámbéry hakkında yeni bir kitap hazırlamıştır. “Türkoloji’nin Öncüsü Ármin Vámbéry ile Sohbetler” adını taşıyan bu kitap, ünlü Türkçü düşünür ve eylem adamları Gaspıralı İsmail, Müftüoğlu Ahmet Hikmet Bey ve Tunalı Hilmi Bey’in farklı dönemlerde Türkolog Vámbéry’i Budapeşte’deki ziyaretlerinden ve bu ziyaretlerde gerçekleştirdikleri karşılıklı sohbetler ile Vámbéry’e dair izlenimlerinden oluşmaktadır. Kitabın Gaspıralı İsmail ile ilgili olan kısmı daha önceden Türk okuyucusuyla buluşmuşken; Müftüoğlu Ahmet Hikmet Bey’in ve Tunalı Hilmi Bey’in izlenimleri ise ilk defa orijinal dilleri olan Osmanlıca’dan Türkçe’ye transkribe edilmek suretiyle Türkoloji ve Hungaroloji hazinesine kazandırılmıştır. Eserimiz, aynı zamanda, yine ünlü bir Macar türkolog olan Gyula Mészáros’un, Türkçe olarak kaleme aldığı ve Türk Yurdu dergisinde yayınlanan ölümünün ardından Vámbéry’yi anlatan makalesini de içermektedir. Kitabımızın son bölümünü ise Macar tarihçi Szabolcs Hadnagy’nin kendi ana dilinde yazarak Vámbéry’nin hayatı ve faaliyetlerini anlattığı bir değerlendirme makalesi oluşturmaktadır. Her zamanki gibi amacımız aynı konuda dağınık halde bulunan bilgileri bir araya getirerek konuyla ilgilenen okuyucu ve araştırmacılara yol göstermek olmuştur. Kitabın içindekiler sayfası için tıklayınız.

Tosun Saral, kitabını 21 Ekim 2014 tarihinde Budapeşte’de Macar-Türk Dostluk Derneği’nde takdim etmiştir.

turkolojinin-oncusu-armin-vambery-ile-sohbetler-5

Tosun Saral’ın Macar-Türk Dostluk Derneği’nde verdiği konferansın ardından çekilen toplu fotoğraf (21 Ekim 2014)

Kitabın Künyesi:

SARAL, İsmail Tosun, Fahri Sezer ve Szabolcs Hadnagy, “Türkoloji’nin Öncüsü Ármin Vámbéry İle Sohbetler”, Ankara, Türk-Macar Dostluk Derneği Yayınları: 10, 2014, 142 sf.

Eseri temin etmek için lütfen derneğimizle irtibata geçiniz: info@turkmacar.org.tr Türk-Macar dostluğuna katkıda bulunacak yeni eserler yaratabilmek için bağışlarınıza muhtaç olduğumuzu bildirir; hepinize gönülden teşekkürlerimizi sunarız.