İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İki Dünya Savaşı Arasında Türk-Macar Diplomatik İlişkileri (1920-1945) kitabının tanıtımı Budapeşte’de yapıldı

29 Kasım 2023 tarihinde Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘de bulunan Vinikli Kafe’de Péter Kövecsi-Oláh ve Emre Saral‘ın İki Dünya Savaşı Arasında Türk-Macar Diplomatik İlişkileri (1920-1945) isimli kitabının tanıtımı yapıldı.
Emre Saral, Gábor Fodor ve Péter Kövecsi-Oláh
Enstitümüzün meslektaşlarından ve HUN-REN Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bilimleri Enstitüsü Türkoloji Araştırma Grubu Başkanı Gábor Fodor‘un moderatörlüğünde yazarlar, kitabın kapsadığı dönemin özelliklerini, I. Dünya Savaşı sonrasında iki ülkenin kalkınma modellerinin farklı yorumlarını sundular. Yaklaşık 50 davetlinin katıldığı kitap tanıtımının sonunda katılımcılar, tanıtılan kitabı ve Beşeri Bilimler Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan Türkiye konulu diğer yayınları satın alma fırsatı buldular.
Kitabın Ön Kapağı

Kitap Hakkında

Yeni Türk Devleti, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkıntıları üzerinde kendini nasıl yeniden teşkilatlandırdı? “Türklerin babası” Mustafa Kemal Atatürk biz Macarları nasıl görüyordu? II. Ferenc RákócziLajos Kossuth ve Miklós Kállay‘ın ortak noktası nedir? Macar misyonerler laik bir devlette Müslüman yaşamını nasıl görüyorlardı?

Bu kitapta okuyucu, bir Macar ve bir Türk tarihçinin, Péter Kövecsi-Oláh ve Emre Saral‘ın yorumlarıyla Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilk çeyrek yüzyılının -Macar yönleri de dâhil olmak üzere- kapsamlı bir resmini elde edebilir.

Kaynak: https://tti.abtk.hu/hu/ (Çeviri: Hungarolog Onur Şahin)