İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuruluşunun 25. Yıldönümünde Derneğimiz Onuruna Bir Resepsiyon Verildi

TMDD toplu_fotograf

Türk-Macar Dostluk Derneği yönetim kurulu üyeleri toplu halde: Soldan Sağa: Dr. Onur Toka, Dr. Emre Saral, Ekselans Büyükelçi Gabor Kiss, Ahmet Saral, Kurucu Başkanımız Prof. Dr. Anıl Çeçen, Başkanımız İsmail Tosun Saral, Bayan Dora Henezi-Kiss, Mehmet Epikman, Eser Saral, Dr. Yunus Kobal

Türk-Macar Dostluk Derneği’nin kuruluşunun 25. Yıldönümü şerefine Ankara’da bir resepsiyon verildi. 3 Kasım 2017 Cuma akşamı Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Ekselans Gabor Kiss’in himayesinde Büyükelçilik Rezidansı’nda verilen resepsiyonda ayrıca küçük bir tören düzenlenmiştir. Törende Büyükelçi Kiss ve Derneğimiz Başkanı İsmail Tosun Saral günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yapmışlardır. Resepsiyona, derneğimizin üyeleri, Sefaret erkânı, İstanbul Macar Kültür Merkezi müdürü Gabor Fodor ve diğer davetliler katılmışlardır.

plaketGünün anlam ve önemine binaen Büyükelçi Kiss tarafından Dernek Başkanı Tosun Saral’a bir anı belgesi takdim edilmiştir. Macar Büyükelçi belgeyi takdim ederken derneğimizi şu sözlerle onurlandırmıştır: “Anı belgesine bakarak derneğin kurulmasından bu yana geçen 25 yılda yapılan çalışmayı hatırlayıp gurur duyun! Derneğin tüm üyelerine ortak başarılarına erişmede şahsım ve Macar Büyükelçiliği adına güç vermesini diliyorum. Macar-Türk dostluğunu güçlendiren gayelerin gerçekleştirilmesinde Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliğine daima güvenebilirsiniz.”

ani-belgesi

Dernek Başkanı Tosun Saral, konuşmasında Türk-Macar dostluğunun köklerine vurgu yapmış ve derneğin kuruluşuna katkıda bulunan ve bugüne kadar emeği geçen isimleri saygıyla anmıştır. Saral’ın konuşmasının tam metni aşağıdan okunabilir:

Türk-Macar Dostluk Derneği Başkanı İsmail Tosun Saral’ın 3 Kasım 2017 tarihinde Derneğimizin kuruluşunun 25. yıldönümü münasebetiyle verilen kabulde Tosun Saral’ın teşekkür konuşması

Saygıdeğer Hanımefendi ve Ekselansları Büyükelçi Kiss,

saral-konusmaTürk Macar Dostluk Derneği’nin 25. kuruluş yılı münasebetiyle bizleri evinize davet ettiğiniz için şükranlarımızı sunarız. Manevî desteğinizi her zaman yanımızda hissediyoruz.

Türk Macar Dostluk Derneği’nin kıymetli Üyeleri, Saygıdeğer Konuklar,

Türk Macar Dostluk ve Kardeşliğinin yirmi beş yıllık bir geçmişi yoktur! Bu dostluk ve kardeşlik yüzlerce yıllık bir geçmişe dayanır. Budin’in gözcüsü Gül Baba ile başlar; Tökhöly, Rákóczi ve Kossuth ile pekişir; “Bir Macar’ı elli bin Osmanlı kanı döker, yine muhafaza ederim” diyen Sultan Abdülmecit ve “Manevi ve fikri meziyetlerini ziyadesiyle takdir ettiğim Macar milletinin samimî bir hayranıyım” diyen Atatürk ile zirveye çıkar! Biz sadece bu köklü dostluk ve kardeşliği devam ettirmeye çalışanlarız.

Bu vesile ile derneğimizin yirmi dört yıl boyunca başkanlığını üstlenmiş olan sayın Prof. Dr. Anıl Çeçen’e, Yönetim Kurulumuzda devamlı surette görev yapmış olan Sayın Nesrin Gürkan’a da saygı ve sevgilerimizi sunarız. Ayrıca aziz hatıraları hiçbir zaman aklımızdan çıkmayan büyük Macar severler, kıymetli hocalarımız Prof. Dr. Hasan Eren, Prof. Dr. Şerif Baştav ve Prof. Dr. Fethi Vecdet Erkun’u da rahmetle anarız.

Sayın üyeler,

Bize vermiş olduğunuz destekten ötürü şükranlarımızı sunar; gelecekte de daha verimli çalışmalarda bir arada olma temennimizi dile getiririz. Konuşmamı rahmetli Vecdet Erkun’un sözleriyle tamamlamak istiyorum:

„Kardeş Macar Milleti ver elini! Beraberce aşalım engelleri“

Saygılarımızla.

ETKİNLİKTEN KARELER