İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarihteki Macar Misafirlerimiz: Macaristan Başbakanı Miklós Kállay ve Kahraman Elçimiz Şevket Fuat Keçeci

Macaristan, İkinci Dünya Savaşı sırasında 19 Mart 1944 tarihinde ittifak taahhütlerini yerine getirmediğini ileri süren Nazi birlikleri tarafından işgal edilmiştir. Bunun üzerine Başbakan Miklós Kallay savaşta tarafsız konumdaki Türkiye’den sığınma talebinde bulunmuştur. Türk Elçisi Şevket Fuat Keçeci (1892-1965) bu talebe olumlu cevap vermiş ve Kállay ile eşini elçilikte misafir etmiştir. Nazilerin ve Nazi yanlısı Macar hükümetinin tüm baskılarına rağmen sekiz ay boyunca tutuklanmak istenen Kállay’ı teslim etmemiştir. Kállay, Türk Elçiliği’ni daha fazla zor durumda bırakmamak için kendi isteğiyle elçilikten ayrılır ayrılmaz tutuklanmıştır. Önce Mathausen Toplama Kampı’na, ardından Dachau Toplama Kampı’na sevk edilmiştir. Elçilikte kalan Kállay’ın eşi ise şehrin Ruslar tarafından kuşatıldığı sırada hayatını kaybetmiş ve o dönem Türk Elçiliği’ne ait olan araziye defnedilmiştir.  

Budapeşte – 19 Mart (Macar Haber Ajansı – MTI) – Bugün Budapeşte’deki Türk Elçiliği’nin ülkesi Nazi birlikleri tarafından işgal edilince Türkiye’den sığınma talebinde bulunan dönemin Macaristan Başbakanı Miklós Kallay’a kapılarını açışının 70. yıldönümü. Bu anlamlı gün münasebetiyle Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı Macar Haber Ajansı’na bir demeç verdi.
Fakılı, dönemin Türkiye Elçisi Şevket Fuat Keçeci’nin elçiliğin çatısına sığınanları teslim etmeyi reddederek Kallay ile ailesinin sekiz ay boyunca elçilikte kalmasını temin ettiğini ifade etmiştir.
Büyükelçi “Böylece II. Ferenc Rákoczi ve Lajos Kossuth’un ardından Türk toprakları diğer bir saygın Macar devlet adamına daha sığınma yeri olmuştur.” diyerek sözlerini şöyle sürdürmüştür:
“Bu hakiki dayanışma hareketi, aralarında derin köklü dostluk bulunan ve tarihin farklı dönemlerinde ihtiyaç halinde birbirlerine yardım elini uzatan Türk ve Macar halkları tarafından her zaman hatırlanacaktır.”

KAYNAK: Macar Haber Ajansı / MTI
(Resmî Olmayan Tercüme: Türk-Macar Dostluk Derneği)