İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk-Macar Dostluğunun Yılmaz Savunucusu T.C. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel vefat etti

demirel 5

Çağdaş Türk siyaset tarihinin en önemli isimlerinden, Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı, Macar dostu Süleyman Demirel 17 Haziran 2015 günü hayata gözlerini yumdu. Cumhurbaşkanlığı makamında bulunduğu sürece iki ulus arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi için çabalayan; mevcut tarihi bağların gelecek nesillere aktarımı için bizleri teşvik eden Sayın Demirel, “Günümüz insanı geçmişin sorunlarını yaşatmak yerine ortak tarihimizden iki millet arasında bir köprü kursun” sözünü bizlere miras bırakmıştır. Mekanı cennet olsun!

demirel sigetvar

Süleyman Demirel ve eşi Nazmiye Hanım Sigetvar’da / Kaynak: AA

A.Ü. DTCF Macar Dili Ve Edebiyatı (Hungaroloji) Bölümü Başkanı Prof. Dr. Naciye Güngörmüş, Demirel’in Sigetvar ziyaretinde Cumhurbaşkanımızın tercümanlığını üstlenmişti. İntibalarını bizimle paylaşma nezaketi gösterdi: “Kendisine ilk kez o zaman tercümanlık yapmıştım. Szigetvar’da Muhteşem Süleyman’ın anıtının açılışına giderken yoldaki konvoyu görenler ‘bütün Süleymanlar böyle muhteşem mi olur!’ demişlerdi.”

Demirel, 1994 ve 1997 yıllarında olmak üzere iki kere Macaristan’a resmi ziyarette bulunmuştur. Bu ziyaretlerden ikincisi münasebetiyle, kardeş Macar-Türk Dostluk Derneği Török Füzetek / Türk Defterler isimli süreli yayınında özel bir sayı neşrederek bu sayıyı Demirel’in ziyaretine ayırmıştır. Türk-Macar Dostluk Derneği olarak kardeş derneğimize şükranlarımızı sunarak bu özel sayıyı okuyucularımızın istifadesine sunuyoruz. Çok yaşa Türk-Macar Dostluğu! Özel sayıyı okumak için lütfen tıklayınız.