İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zamanda yolculuk: Eski ve yeni fotoğraflarda en iyi Macar halk kıyafetlerini keşfedelim!

İçinden geçtiğimiz bu zor dönemde, yaşamımızı ve geleneklerimizi canlı tutmak artık bir ihtiyaç oldu. Hadi gelin Macar halk kıyafetlerinin inceliklerini keşfederken zaman içinde bir yolculuğa katılın!

Geleneksel halk folkloruna sahip başlıca coğrafi bölgeler arasında Transdanubia diğer bir deyişle Tuna ötesi, dağlık bölgeler, Büyük Macar Ovası ve Transilvanya diğer bir deyişle Erdel bulunmaktadır.

Tüm Galga boyunca, Kalotaszeg’te, Kalocsa’da, Lóc’ta, Matyó’da, Hosszúhetény’de, Hollókő’da, Kazár’da, Ormánság’da, Sárköz’de, Sekelistan’da, Torockó’da ve son olarak Püspökbogád’da kendine özgü stillere sahip belirli yerel yerleşimler bulunur.

Bu yerleşim yerlerinin her birinde popüler olan çeşitli stiller, doğası gereği kendine özgü ve inanılmaz derecede çeşitlidir. İşte en popüler bölgelerden birkaç heyecan verici resim:

Sárköz

Sárköz’ün coğrafi ve etnografik bölgesi, güney Macaristan’da Tolna eyaletinde bulunmaktadır. 

Matyó

Matyó stili, Büyük Macar Ovası’nın (Alföld) kuzeyindeki Borsod-Abaúj-Zemplén eyaletinde bulunan Mezőkövesd şehrinden gelmektedir.

Hollókő

Hollókő, Macaristan’ın kuzeyinde bulunan Nógrád eyaletinde yer almaktadır.

Kalocsa

Kalocsa, Bács-Kiskun eyaletinde, Tuna nehrinin kenarında ve güney Macaristan’daki Szekszárd kenti yakınlarındaki bulunan bir yerleşim yeridir.

Şimdi Transilvanya’ya doğru gidelim ve Szék, Kalotaszeg, Torockó, Sekelistan, Csángó yerleşim yerlerine bir göz atalım.

Szék

Kalotaszeg

Torockó

Sekelistan

Csángó

Bu canlı renkler ve desenler ruhu canlandırıyor. Bu gelenekler bizim geçmişle bağımızın devam etmesini sağlıyor. Geleneklerimizi yaşatmak, geçmişi günümüze ve geleneklerimizi gelecek kuşaklara miras bırakmak bize düşen en önemli görevlerden biridir.

Kaynak: Daily News Hungary sitesinden alınmıştır. 

Çeviren: Hungarolog Onur Şahin