İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macar Bayrağının Renkleri Neden Kırmızı-Beyaz-Yeşildir?

Bayraklar, ait oldukları ülkenin sembolleridir ve her biri bir şeyleri temsil eder, özellikle renklerinin anlamları vardır. Bazı durumlarda renkler aynı anlama gelirken, bazı durumlarda anlamları değişiklik gösterebilir. Peki, Macar Bayrağının renklerinin anlamı nedir? Érdekes Portál sayesinde bu sembolizm ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz. Macarların tarihi boyunca, dünyaya dağılmış dahi olsak hepimiz için aynı anlama gelen, evimizi ve milliyetimizi hatırlatan çeşitli sembolleri toparladık. Bu semboller bayrak, arma, milli marş, Parlamento, geleneksel kıyafet, Kutsal Taç, kökenlerimizin hikayelerindeki semboller (mesela Tuğrul kuşu), tarihi figürlerimiz, krallar, şehirlerdeki yerler (Gellért Tepesi) hatta iz bırakan Macar aktörler, sporcular veya Macar mutfağı. Bunlar, birçok sembolden yalnızca bazılarıdır ve her biri Macarlar için büyük anlamlar ifade etmektedir; fakat bunların yalnızca az bir kısmı ulusal semboller olmuşlardır, bayrak ve kutsal taç gibi.

KIRMIZI-BEYAZ-YEŞİL BAYRAĞIN KÖKENLERİ

İlk ulusal sembolümüz armamızdı; armanın renkleri ulusal renkler olmuş ve sonrasında Macar bayrağında yer almışlardır.

Bazı kaynaklara ve çizimlere göre, kırmızı-beyaz-yeşil renlerde Macar armasını içeren ilk Macar bayrağı 15 yıl savaşlarının başlarında 3 Ağustos 1601 tarihinde, Goroszló’da Zsigmond Báthori ve General Giorgio Basta’nın karşı karşıya geldiği muharebede kullanılmıştır. Daha sonra, tarih 19 Kasım 1608’i gösterdiğinde kırmızı-beyaz-yeşil renk Habsburglu Matthias’ın Macaristan Kralı 2. Matthias olarak ilan edildiği Bratislava’daki taç giyme törenindeki taçta kullanılmıştır.

ULUSU BİRLEŞTİREN ÜÇ RENK

1848-49 devriminde kırmızı-beyaz-yeşil üçlüsü güçlü bir ulusal sembol haline gelmiştir. O dönemde, Macar askerlerinin taşıdığı bayraklarda görülen renkler ulusu temsil etmekteydi. Ancak bu, kurt dişleri ile çevrelenmiş (Macarca farkasfog), kırmızı, beyaz ve yeşil renklerdeki bir bayraktı. 1848’deki XXI. yasayla, üçlü renk Macar halkının ulusal renkleri olmuştur.

macar-savunma

Macar Savunma Kuvvetleri Piyade Sancağı Foto: wikipedia.com / Thommy

Haberci Oszkár Bárczay, kırmızı ve beyaz renklerin, yeşilden önce ulusal renkler olduğunu kanıtlamıştır. Bazı kesimler, kırmızı ve beyaz renklerin devrimden yıllar öncesinde ulusal renkler olduklarını iddia etmektedirler. Bárczay’a göre, ulusal renklerin kökenleri ile ilgili bazı yanlış anlaşılmalar mevcuttur. Kanun koyucuların bir hatası vardı, bayrakta temsil edilen üç yeşil tepenin, armanın bir parçası olarak çift çizgili haç veya Árpád hanedanlığının şeritleri kadar eskiye dayanmakta olduğuna inanmaktaydılar. Ancak, yeşil tepeler çok sonraları armada yer almaya başlamıştı ve hatta bu yeşil tepeler başlarda yeşil bile değildi. Bunlardan yola çıkarak, her üç rengin de ulusal renk olması 1848 yılını bulmuştur. 1848 yılında Macar Devrimi mağlubiyetinin ardından, bu üç rengin sembol olarak kullanılması Avusturya İmparatoru tarafından yasaklanmıştır. Ancak, 1867’deki anlaşmanın ardından bu üç renk yalnızca ulusal sembol olmakla kalmamış, aynı zamanda resmi Macar bayrağının da renkleri olmuştur.

Kaynak: erdekesportal.hu

Ceviri için Sezer-Olivia Kaya’ya ve Yavuz Tügen’e teşekkür ederiz.