İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan çok sıkıntılı / Haziran 2016

Macaristan sınırlarında özellikle de dönüş yolculuğunda terör ve mülteci korkusu nedeniyle sıkıntılı anlar yaşanacak. Gümrüklerde çok sıkı aramalar yapılıyor.

Mülteci akınından sonra Macaristan sınır kontrollerini daha da sıklaştırdı. Mülteci akınına terör korkusu da eklenince gümrüklerde uzun süre beklemek zorunda kalacaksınız. Bu ülkeye dönüş yolculuğumuzda Sırbistan sınırındaki Röszke sınır kapısından giriş yaptık. Uzun kuyruklar oluşuyor. Alternatif sınır kapılarını değerlendirin.

Yollar güzel ve otoban. Sabit ve seyyar radar çok, dikkatli olun. Trafik ihlallerinde Macar polisi para tahsil etmiyor. Sürücü, cezayı, bankaya veya postaneye yatırması gerekiyor. Kaza yaptığınızda ise kesinlikle tercümansız ifade vermeyin ve herhangi bir belgeye imza atmayın. Karayolunu tercih eden yolcuların sadece iki paket sigara hakkı var. Bu konuda da kesinlikle affetmiyor.

100 EURO TASARRUF ETTİRİYOR

Macaristan, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da en çok tercih edilecek güzergah olarak görünüyor. Macaristan güzergahını tercih ettiğinizde, Avusturya’daki tüm tünellerden de kurtulmuş oluyorsunuz. Tasarrufunuz ise gidiş dönüş yolculuğunda yaklaşık 100 euro oluyor.

VİNYET ALMAK ZORUNLU

Macaristan’da otobanlar ücretli. Elektronik Vinyet almanız gerekiyor. Otomobiller için 10 günlük Macar vinyeti 2 bin 975 Forint. Bir aylık 4 bin 780 Forint. 1 Euro 310 Forint. Vinyeti, komşu ülkeler ve ülke içerisindeki benzin istasyonları başta olmak üzere, sınır kapısındaki gişeler, otoyol üzerindeki hipermarketler ve Macar Otomobil Kurumu’ndan temin edebilirsiniz. Biz Macar vinyetini dönüş yolculuğumuzda Sırbistan çıkışındaki son benzin istasyonundan bin 247 Dinar’a (11 Euro) karşılığında aldık. Vinyetsiz otoyolda seyretmenin cezası 30 gün içerisinde ödenirse 14 bin 875 Forint. Bu ceza 30 gün sonrasında 59 bin 500 Forint’e çıkıyor.

Vinyet cama yapışmıyor. Vinyet makbuzuna aracın plakası dahil tüm bilgiler işleniyor. Bu nedenle makbuzu polis istediğinde göstermeniz için çok iyi saklamanız gerekiyor.

KREDİ KARTI KULLANIN

Macaristan’da yapacağınız alış verişlerindeki ödemeleri kesinlikle bu ülkenin para birimi olan Forint veya kredi kartıyla yapın. Benzin istasyonları euro ile yapılan ödemelerde kuru çok düşük tutuyor. Benzin kazığı yemeyin.

ALTINDA SINIR 300 EURO

Röszke Sınır Kapısı’nda görüşme yaptığımız yetkililerden Sınır Polisi Komutanı, Szabolcz Revesz, “Yolcular, Macaristan’a giriş veya çıkışlarda beraberinde getirebilecekleri döviz miktarı, kişi başı 9 bin 999 Euro, değerli kağıt veya karşılığı paradır. 10 bin Euro veya bunu aşan miktarların, ülkeye girişte beyan edilmesi gerekir. Ülkeye karayolu ile gelinmesi halinde, değeri 300 eurodan fazla olan altın, mücevher gibi ziynet eşyaların beyan edilmesi zorunlu. 15 yaşın altındaki yolcular, ülkeye hangi yolla giriş yaparlarsa yapsınlar, beraberlerinde en fazla 150 Euro değerinde ziynet eşyası getirebilirler. Ülkemize et ve süt mamullerinin girişine kesinlikle izin verilmiyor. Röszke sınır kapısının yoğun olduğu günlerde diğer alternatif kapılar değerlendirilsin. Mesela Tompa sınır kapısından daha hızlı geçiş yapılabilir.”

Budapeşte Büyükelçimiz Şakir Fakılı , vatandaşlarımıza şu tavsiye ve uyarılarda bulundu; “Bu yıl Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünün 450. yılı. Onun için bu yıl büyük önem taşıyor. 2015 yılında Macaristan’ın Zigetvar şehrinde, Kaleye 4 kilometre uzaklıkta bulunan ve Üzüm Tepesi olarak bilinen mahalde yapılan kazılarda, içerisinde Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının gömülü olduğu türbe bulunmuştu. İşte o türbede de etkinlikler düzenlenecek. Onun için vatandaşımız Macaristan güzergahını sadece yolculuk için değil, tatil ve ziyaret için de kullansın. ‘Aracınızın lastiği patladı’ diyerek dikkat dağıtan dolandırıcılar ve aracınıza çarpıp sizi soymaya kalkan çeteler var. Bunlara karşı çok dikkatli olunmalı. Yorgun ve uykusuz bir şekilde araç kullanmayın.”

AKARYAKIT FİYATLARI

1 Euro = 310 Forint

Süper benzin : 1,25 Euro
V-Power : 1,29 Euro
Dizel : 1,20 Euro
V-Power Dizel : 1,26 Euro

ÖNEMLİ TELEFONLAR:

T.C. Budapeşte Büyükelçiliği: Andrassy ut.123, Budapeşte Tel: +36 1 478 91 00
Polis: 107
İlk Yardım: 104
İtfaiye: 105
Macar Otomobil Kulübü MAK: 188

MACARİSTAN’DA DIŞ ÜLKELERİN BÜYÜKELÇİLİKLERİ

ALMANYA: Uri utca 64-66, Budapeşte Tel: +36 1 488 35 00
AVUSTURYA: Benczur utca 16, Budapeşte Tel: +36 1 479 70 10
BELÇİKA: Buda Business Center, Floor III Kapas u. 11-15 Budapeşte Tel: +36 1 457 99 60
FRANSA: Lendvay utca 27, Budapeşte Tel: +36 1 374 11 00
HOLLANDA: Füge utca 5-7, Budapeşte Tel: +36 1 336 63 00
İSVEÇ: Kapas utca 6-12 Budapeşte Tel: +36 1 460 60 20

 

Kaynak: Sabah