İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan’a Seyahat Edecekler için Pratik Bilgiler #1: İnternetten Tren Bileti Satın Almak – Dailynewshungary.Com Haberi

talentMacaristan’a seyahat eden okurlarımızın zihninde trenle seyahat konusunda bazı soru işaretleri olabilir. Ancak, Macaristan’da trenle seyahatin daha ekonomik olduğu ya da diğer ulaşım olanaklarına göre demiryollarının daha hızlı olduğu durumlar mevcuttur. Macar Devlet Demiryolları (MÁV)’nın öncelikle ülke içi seyahat için tasarlanmış ve aynı zamanda bir Macar kadın ismi olan ELVIRA adında online yolcu bilgilendirme hizmeti sunmaktadır. (elvira.mav-start.hu) Sitede başta Macarca olmak üzere, İngilizce ve Almanca dil seçenekleri mevcuttur. Cep telefonunuz aracılığıyla bilet satın alabilir; ya da internet üzerinden uluslararası tren bileti temin edebilirsiniz. Bir abonman kartınız varsa buna yükleme yapabilir ve bunun yanı sıra yurt içinde tren bileti rezervasyonu da yaptırabilirsiniz. Bazı biletleri evinizdeki yazıcıdan yazdırmanız mümkündür; diğer durumlarda ise bir elektronik- bilet makinesi bulmak ve online satın aldığınız seyahat biletinizi bu makinelerden yazdırmak zorundasınız. Elektronik- Bilet Makinesinin bulunduğu yerler bu sayfadan bulabilirsiniz:

https://jegyvasarlas.mav-start.hu/eTicketV2/EN/jegyatvetelipontok.html

Macar Devlet Demiryolları aynı zamanda sözde “START Klub Kart” adı verilen bir karta sahip olan yolcularınajegyautomata seyahatlerinde %50’ye varan indirimler sunmaktadır. Budapeşte şehir sınırları içinde toplu taşıma için kullandığınız pasolar ise MÁV trenlerinde sadece Budapeşte şehir sınırları içerisinde geçerlidir. Şehrin dışına çıkışlarda ise bir “tamamlayıcı bedel / süpleman ücreti” ödemeniz gerekir.

BKK Haritası: Budapeşte ve Civarı Demiryolu Aği Lutfen dikkat edin: Pek cok gezgin 2013 yilinda Macaristan’da ek ekspres trenin hatlerının işlediğinden haberdâr değildir! 15 Mayıs 2013 tarihi itibariyle Express trenler belli bir hız dahilinde işlemektedirler ve bu yarı hızli trenler resmi tarifeyle belirlenmiştir. Ayrıca, Macaristan’da çok sayıda trende kablosuz internet hizmeti mevcuttur.

Bilet fiyaları ise genellikle sabittir; satın alınan süreye göre değişmez. (Fiyatlar km esasına göre tespit edilmiştir)

Bu konuda bilgi alabileceginiz Önerilen Kaynaklar: http://www.mav-start.hu/

Hazırlayan: Magdolna Magonyi

Fotoğraflar: MÁV

İngilizce Kaynak: http://dailynewshungary.com/

Çeviriyi yapan Mine Gül Hanımefendi’ye teşekkürlerimizi sunarız!

DİKKAT! Macaristan yönüne giden veya Macaristan’dan hareket eden uluslararası hatlar için biletlerinizi internetten satın aldığınız takdirde bu biletleri Macaristan’daki tren istasyonlarında bulunan makinelerden yazdırmanız gerekmektedir. Bu tür biletleri evinizdeki ya da ofisinizdeki yazıcıdan yazdırmak mümkün değildir. Alışverişiniz sonrasında size verilecek olan 10 haneli sayıyı bilet makinesinin ilgili hanesine girerek seyahatiniz için gereken bileti yazdırabilirsiniz.

Macaristan’daki tren istasyonları haricinde başka bir yerden veya yazıcıdan Macar Demiryolları internet sitesinden satın aldığınız uluslararası biletlerinizi yazdırmanızın mümkün olmadığını hatırlatır, iyi seyahatler dileriz!