İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan’a Seyahat Edecekler için Pratik Bilgiler #3: Havaalanı ile Şehir Arasındaki Ulaşım

otobusMacaristan şehir merkezine veya Budapeşte Havalimanı’na gitmek istiyorsanız, taksi, otomobil, otobüs, tren, havalimani servisi gibi araçlardan oluşan seçenekler mevcuttur. Bunun için ödemeniz gereken ücret şehirden hareket ettiğiniz noktaya; gideceğiniz mesafeye ve bagajlarınızın büyüklüğüne bağlı olarak ödeme gücünüze göre değişmektedir:

Şayet otomobil sahibi şanslı bir kişiyseniz, havalimanına ulaşmak icin Üllői út ve Ferihegyi Otoyolu arasinda gitmelisiniz. Otopark alanı için de çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bunun ücreti de havalimanında geçirdiğiniz süreye bağlıdır. Park ettiğiniz yere olan mesafeniz çok önemlidir; daha fazla ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden, havalimani civarındayken harcadığınız süreye dikkat ederseniz bu sizin yararıniza olacaktır.

Taksi ile havaalanına ulaşım diğer ulaşım araçlarına nazaran en uygun ama aynı zamanda en pahalı olanıdır. Ücretler için lütfen buraya bakınız: http://www.bud.hu/english/passengers/access_and_parking/by_taxi

Eğer çevreyi koruyayım ve fazla ücret ödemeyeyim diyorsanız ulaşımınızı belediye otobüsü ile de sağlayabilirsiniz. Otobüs ile ulaşım şehrin güneyinden geliyorsanız ve bagajınız yoksa en iyi çözüm ve de en ucuz olanıdır. Otobüslerin zaman çizelgelerine ulaşmak için: http://www.bkk.hu/apps/menetrend/pdf/2005/20140329/1.pdf 200E numaralı otobüslere binerken ön kapıdan yolcu alındığını unutmayınız!

Trenle ulaşım ise Nyugati (Batı) İstasyonu’ndan Ferihegy Tren İstasyonu’na gitmek için en iyi seçenektir Oradan Terminal 2’ye 200E otobüsüyle geçebilirsiniz. Özellikle güzergâh olarak Nyugati (batı demir yolu)ndan geliyorsanız bu sizin için en uygun ve ekonomik olanıdır. Daha fazla bilgi almak için:
http://www.bud.hu/english/passengers/access_and_parking/by_train

Ağır bagajlarınız varsa kesinlikle sizi kapıniza kadar götüren havalimani servisini öneririm. Elbette bu biraz pahalı olacaktir ama seyahatinizin sonunda daha fazla yorulmak istemiyorsanız bu ödeyeceginiz ücrete deger; öyle degil mi?

Yazar: Magdolna Magonyi

İngilizce Kaynak: http://dailynewshungary.com/survival-kit-3-from-budapest-airport-to-the-city-from-budapest-to-the-airport/

Çeviri: Mine Gül